Příznaky a spouštěče astmatu

Onkologie
Schmerz
Suchterkrankungen
Atemwege
Atemwege Lunge im Detail

Klasické příznaky

Na sliznicích dýchacích cest dochází při astmatu k zánětlivým změnám. Tím se stávají přecitlivělé, tzn. mohou již na nejmenší, původně neškodné podněty reagovat otokem sliznic a zvýšenou produkcí hlenu.

Zároveň se svalstvo ve stěnách průdušek stahuje. Tím se zužují dýchací cesty a dochází k typickým příznakům astmatu, jako jsou:

  • dušnost
  • kašel, zejména v noci nebo brzy ráno
  • vykašlávání vazkého, sklovitého hlenu
  • pocit tísně na hrudi
  • pískavé nebo vrzavé zvuky – především při výdechu
  • obtížné vydechování

Spouštěče astmatu

Podle druhu astmatu jsou příznaky vyvolávány různými podněty. Rozlišují se alergické astma, nealergické astma a smíšené formy.

Alergické astma obzvlášť často postihuje děti a dospělé v mladém věku, kteří zároveň trpí sennou rýmou nebo neurodermitidou (silně svědivé kožní onemocnění). Astmatické záchvaty jsou při něm vyvolávány alergeny, jako jsou pyly, zvířecí srst, roztoči, spory plísní nebo potraviny (např. ořechy). Mnohé z těchto alergenů se velkou měrou objevují v určitých ročních obdobích, proto v tomto případě mluvíme rovněž o sezónním astmatu.

U nealergického astmatu reagují postižení na nespecifické podněty. Spouštěči astmatických potíží mohou být akutní infekce, tělesná námaha, stres, chladný nebo velmi suchý vzduch, mlha, zplodiny spalování, cigaretový kouř, ale rovněž chemické nebo fyzikální vlivy, jako jsou průmyslové prachové částice a výpary.

Smíšené formy se často rozvinou z alergického astmatu, k němuž v průběhu onemocnění přistoupí spouštěče nepodmíněné alergií. V tomto případě mohou astmatické potíže vyvolávat jak alergeny, tak nespecifické podněty.

Atemwege Pusteblume

Další články na téma dýchacích cest:

Tento text slouží pro Vaši obecnou informaci. Pokud máte potíže nebo otázky k produktům, vyhledejte prosím lékaře nebo lékárníka.