Tipy pro každý den při astmatu

Onkologie
Schmerz
Suchterkrankungen
Atemwege

Sport a jiné

Sportovat, protože aktivita u všech lidí zlepšuje výdrž a výkon plic. Astmatikům prospívají zejména vytrvalostní sporty, jako jsou běh, chůze, cyklistika a plavání.

Dostatečně pít, protože dodávání dostatečného množství tekutin (asi 2 litrů denně) napomáhá zkapalňování průduškového hlenu v plicích. Dá se potom snadněji vykašlat.

Snížit nadváhu, protože kila navíc vedou k dýchavičnosti a ještě více zatěžují plíce. A naopak, když dojde k redukci nadváhy, má to příznivý dopad na funkci plic.

Obezřetnost

Odbourat stres, protože stres může příznaky astmatu zhoršit. Relaxační techniky, jako jsou autogenní trénink nebo jóga, pomáhají odbourávat stres a přistupovat k onemocnění s větším klidem.

Vyvarovat se spouštěčů, pokud jsou známy podněty vyvolávající příznaky. Potom je důležité se jich co nejvíce vyvarovat: např. v případě alergií na zvířecí srst se vzdát domácích zvířat a žádných zvířat se nedotýkat; při alergiích na domácí prach/ roztoče domácího prachu používat potahy na matrace nepropouštějící roztoče a speciální ložní prádlo a z bytu odstranit polštáře, koberce a podobné „lapače prachu“.

Vyhýbat se tabákovému kouři, protože tabákový kouř dráždí dýchací cesty. Proto je dobré zanechat kouření, a pokud je to možné, vyvarovat se pobytu v zakouřených prostorách.

Prevence

Předcházet infekcím, protože nachlazení dýchací cesty ještě více dráždí, a proto je vhodné se ho v rámci možností vyvarovat. Je proto důležité držet se dále od nachlazených osob, v chladném období roku se vyhýbat shromážděním velkého množství lidí a pravidelně si mýt ruce. Hodně spánku, pohyb na čerstvém vzduchu, strava bohatá na vitamíny a pravidelné saunování posilují obranyschopnost.

Nechat se očkovat, protože je vhodné se nechat očkovat proti těžkým infekcím dýchacích cest, jako jsou influenza (virová chřipka) a pneumokoky, jelikož při astmatu mohou mít obzvlášť závažný průběh a mohou onemocnění zhoršit. Poraďte se o tom se svým lékařem.